När du har bestämt vilken bild du önskar beställa klickar du på kundkorgsikonen i produktraden och din produkt hamnar i kundkorgen. Du kan sedan fortsätta att leta fram ytterligare produkter och lägga i kundkorgen till dess att du är klar med ditt urval.

Under fliken 'Kundkorg' ser du nu vilka produkter du valt.

Önskar du ta bort någon eller några av de valda scenerna så gör du detta genom att klicka på kundkorgssymbolen med ett minustecken.

Via kugghjulsikonen kan du anpassa dina produkter för att bäst passa ditt behov. Du får välja produktparametrar beroende på vilken typ av produkt du valt. För ortokorrigerade bilder har du möjlighet att välja:
- Koordinatsystem - SWEREF99 eller RT90
- Filformat – TIFF, GEOTIFF, BIL, BIP eller BSQ
- Pixelstorlek – original (varierar beroende på sensor), 10, 12,5, 20, 25 eller 50 meter
- Antal spektrala band – 3 band eller samtliga i originalprodukten ingående band. Varierar från sensor till sensor.
För systemkorrigerade bilder finns inte detta val, eftersom de levereras i det standardformat som hör till respektive satellit. När det gäller färdiga mosaiker kan du välja vilken pixelstorlek du vill ha (10, 50, 100 eller 500 meter).

När du har valt produktparametrar klickar du på knappen Lägg order för att slutföra din beställning. Om du inte redan är inloggad blir du nu ombedd av systemet att logga in med dina användaruppgifter.

Är du inte registrerad som Saccess-användare sedan tidigare, skapar du ett nytt användarkonto genom att trycka du på knappen Skapa nytt konto och ange dina kontaktuppgifter i formuläret som då kommer upp. Du kommer att få ett bekräftelsemejl som visar att registreringen gjorts.

Om du är registrerad sedan tidigare loggar du in i systemet och bekräftar sedan din order genom att godkänna slutanvändarlicensen och ange ditt lösenord.
Du får nu ett meddelande till den e-postadress du angett, som bekräftar att din beställning är mottagen. När dina beställda produkter är färdiga får du ett nytt meddelande med nedladdningslänkar. Klicka på respektive länk för att ladda ner den zippade produktfilen på din dator. Du kan också följa förloppet på portalen under fliken 'Ordrar'.

När ordern är färdig kan du se en nedladdningsikon som du kan använda för att ladda ned ordern. Om du klickar på denna ikon visas länkadresserna till samtliga produkter i din beställning vilka du sedan kan kopiera och klistra in i adressfältet i din webbläsare eller FTP-klient.

Vill du istället ladda ner enstaka produkter i din order, kan du visa produkterna genom att klicka på plustecknet och sedan använda dig av produktnedladdningsikonen för de produkter du vill ladda ner.
Din order finns tillgänglig i en vecka varefter den rensas bort från vår ftp-server.