
På den här sidan får du en närmare beskrivning av några av funktionerna som finns i Geotorget beställning.
Avgiftsberäkning
Avgiften räknas fram och redovisas enligt urval som gjordes i samband med beställning.
Teckna avtal för slutanvändning för Lantmäteriets Geodataprodukter
Avtal för slutanvändning tecknas i och med att beställningen skickas in och godkänns av Lantmäteriet. Undantag gäller för vidareförädlaravtal, geodatasamverkansavtal och andra övergripande avtal.
Abonnemang
Beställningar av typen Abonnemang ger rätt till nya uttag.
För produkter som stödjer förändring kan du välja mellan att starta en leverans av typen Bas eller Förändring.
- Förändring
Leverans av data för ordern som har förändrats sedan tidpunkten för den senast LYCKADE leveransen. - Bas
Leverans av allt data för ordern.
Hantera leverans
När du beställt en nedladdningsprodukt i Geotorget beställning kan du följa din beställning och dess orderrader under Mitt konto - Ärenden. Du kan hantera din order/leverans manuellt i din webbläsare eller via API. Mer information om detta finns i Geotorget beställning under Mitt konto - Ärenden i Hjälpavsnittet.
Ladda ner manuellt i din webbläsare
Logga in i Geotorget beställning och gå till Mitt konto.
- Följ leveransstatus
- Initiera ny leverans på abonnemang
- Ladda hem leverans manuellt via en webbläsare
API Nedladdning
Detta är just nu endast tillgängligt för våra organisationsanvändare, vi arbetar på en lösning för privatpersoner. För att kunna använda API Nedladdning krävs ett systemkonto.
Teknisk beskrivning API Nedladdning (nytt fönster)
Mer information om API-Portalen
Nationell geodataplattform
Ansök om att producera eller konsumera datamängder i Nationell geodataplattform.